Ana içeriğe atla

MAKYAJ VE CİLT TEMİZLİĞİ?

Cildiniz yaşayan bir organdır. Tıpkı tırnaklarınız, saçlarınız, karaciğeriniz gibi yaş alır,yenilenir, atıklar oluşturur. Cildinizin altında, devamlı yeni hücreler üreten bir tabaka vardır. Yeni hücreler doğup, yukarıya doğru arkadan gelenlertarafından itilir en üst tabakaya vardığında hepsi ölüdür. Bu ölü hücreler cildin doğal salgısı (ter ve yağ) ile cilt yüzeyine yapışır ve ölü bir hücre tabakası oluşturur.
Yaşınız ilerledikçe bu tabaka daha da kalın olur. Çünkü cilt yaşlandıkça daha az ve daha “yavaş” hücre üretir. Yani 20 yaşınızdayken yeni doğan hücre 28 günde en üst tabakaya ulaşırken, aynı yol için 40 yaşına vardığınızda 35- 45 gün geçmesi gerekir.
             Bizim kozmetiklerle yaptığımız bu süreci canlı tutmaya çalışmaktır. Gece kremleri ile yeni doğan hücrelere büyümeleri için gerekli aktif maddeleri veririz. Bunun için bakımlı kadın, yaşını göstermez. Ama bu da emek ve disiplinli, düzenli bakım gerektirir.
            Cildin, üzerinde bu ölü hücrelerden oluşmuş tabakayı ne kadar düzenli temizlerseniz o kadar gelecek olan yeni hücrelere yer açmış olursunuz. Kazımadan tabii ki! Çünkü sökücü, kazıyıcı ürünler kullanırsanız canlı hücreleri de kazıma ihtimaliniz yüksektir. Bu da zamanla hassas ve her şeye tepki veren bir cilde sahip olmanızı sağlar!
            Ölü hücrelerden oluşan tabaka,cildin salgıları ile kaplıdır. Yaşadığınız çevreden bu yüzeye bin bir kir yapışır. Egzoz gazları, toprak, toz, sentetik kumaş tozları, klimalardan gelentozlar, saçınız yüzünüze her değdiğinde bulaşan mikroplar, yastık kılıfınızdan yapışan mitler Üstüne üstlük rüzgâr, soğuk ve güneş ile birlikte bu tabakagitgide mikrop barındıran kalın, zararlı bir tabakaya dönüşür.
Gözenekler tıkanır,sivilceler oluşmaya başlar, kat yerleri belirginleşir, yer yer ince kılcaldamarlar oluşur, çatlar, mat ve cansız bir renk alır.
İşte bunun için fondöten kullanmasanız da, makyaj yapmasanız da cildinizi her gün gece ve gündüz iki kez temizlemelisiniz.
            Temizlemek için el sabunu kullanmayın. Derinin doğal PH (asit) değerine yakın ürünle temizlerseniz, koruma tabakasını yok etmeden temizliği gerçekleştirmiş olursunuz. Derinin kendi salgılarından oluşan bu tabakayı el sabunu ile yok ettiğinizde, cildin bunu yeniden oluşturmak için 24 saate ihtiyacı vardır ve buda 24 saat boyunca korunmasız kalması demektir.
Daha da vahimi,sabunla yüzeyi tamamen kazındığında “koruma tabakam gitti” uyarısı alan deri, yağ salgısını daha da çoğaltacaktır. Bu hızlı salgı ile gözenekler açılacak cilt sağlığı zamanla bozulacaktır.
           Şimdi, cildin temizlenmesinin “güzel ten” için neden şart olduğunu ve “nasıl” yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz.
Anneannelerinizin ciltlerinin daha düzgün olmasının sebebi %80 çevre şartlarının daha insancıl olmasındandır bunu unutmayın!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DOKTOR KONTROLUNDE KULLANILAN KREM ACNELYSE

Herkese merhabalar :) Normalde bir öneriyle gelirdim ama bu sefer buna öneri demeyelim. Çünkü bu bir ilaç, bu bir asit,  bu bir kimyasal peeling. Kesinlikle doktor tavsiyesiyle, çok dikkatli şekilde kullanmanız gereken bir krem.

  Krem deyip geçilemeyecek bir krem. Sadece kış aylarında kullanılan bir ilaç. Dedigim gibi " KESİNLİKLE BİR CILDIYE UZMANINA GORUNUP KULLANIN " . Kesinlikle sorumluluk kabul etmem bu konuda.

  Kremi 3 gündür kullanıyorum ve yüzüm gerilip soyulmuş başladı. Bolca nemlendirici ve evde olsam dahi güneş koruyucu kullanıyorum. Şu an  " kusma aşamasında " yani cildim ilk olarak, sivilce kusuyor. Çene bölgem çoğunlukta olmak üzere, bir kaç sivilcem var. Göz ve dudak çevreme kesinlikle sürmüyorum.

  Bu kremi ilk kullandığımda 16 yaşında bir ergendim :) Nasıl kullanacağımı bilmediğim için Suratımda tüp patlamış gibi gezdim. İnanılmaz bir acıyla tabi. Yüzüm gerilmiş, catlamış ve soyulmuştu. Allah'tan leke falan kalmadı. Gözeneklerime iyi gelip …

YOSUN TOZU MASKESI

Ne zamandır araştırma içerisindeyim. Adı lazım değil bir firma ürün satıyor. Ne sorsanız " herşeye iyi geliyor " diyorlar. Araştırdım, sordum, baktım. Sonunda kendi maskemi yapmaya karar verdim. Tamamen doğal ve paraben içermiyor.

  Koşa koşa aktarın yolunu tuttum. Dışarıda kar, kış, kıyamet hiç umrumda olmaz :) Aloe vera ve yosun tozu aldım. 250 ml. Aloe vera 28 tl. 50 gr.yosun tozu 15 tl. 50 gram az gözükmesin gözünüze. 1 seneye yakın kullanırım.

  1 tatlı kaşığı toza, 3 sıkımlık aloe vera ekliyorum. Fakat kıvama göre arttırabilir, azaltabilirsiniz. Koyu yeşil bir renk oluyor. Sürdüm yüzüme, çok hafif yanma hissettim ama 5 dakika içinde geçiyor, korkmayın.

  30 dakika beklettim ve temizleme sungerimi bol suyla ıslatıp yüzüme tampon yapar gibi uygulayıp,  kuruyan maskenin çözülmesini sağladım. Daha sonra suya batırıp çıkarıp bir güzel sildim. Temizleme suyumu papatyalı yapıyorum. 1 lt. Suya bir avuç papatya atıyorum 10 dakika bekletip süzüyorum. Bu sudan bir miktarını b…

KOPOROZ VE TEDAVISI ( Yüzdeki kılcal damar )

Koporoz, bir dolaşım bozukluğudur. Yanaklar ve burnun üzerinde gözle görülen kırmızı damarcıklarla kendini belli eder.

Koporoz, tehlikesiz bir oluşum. Genelde yüz ve parmaklarda ortaya çıkar. Damarların genişlemesi sonucu küçük kılcal damarlar cildin içinden görünür hale gelir. Dayanıksızlaşan damarlar tekrar büzüşemez. Aslında cilt altında bulunması gereken damarlar yüzeye çıkar, tıpkı bir ağ gibi.

Koporozun önlenmesi Damarlarınızı fazla zorlamamanız için sıcak içecekler, acı baharatlar, aşırı güneş banyoları, sauna ve alkolden uzak durmanız gerekir. Ayrıca çok büyük sıcaklık farklarına da maruz kalmamalısınız, aksi halde damar sisteminiz yıpranır ve görünen kılcal damarlarınıza birkaç adet eklenir.


Koporozlu cildin bakımı Kozmetik ürünlerle kuperoz, bir dolaşım bozukluğudur. Yanaklar ve burnun üzerinde gözle görülen kırmızı damarcıklarla kendini belli eder.

Kuperoz, tehlikesiz bir oluşum. Genelde yüz ve parmaklarda ortaya çıkar. Damarların genişlemesi sonucu küçük kılcal damarlar ci…