Ana içeriğe atla

YOSUN TOZU MASKESI

  Ne zamandır araştırma içerisindeyim. Adı lazım değil bir firma ürün satıyor. Ne sorsanız " herşeye iyi geliyor " diyorlar. Araştırdım, sordum, baktım. Sonunda kendi maskemi yapmaya karar verdim. Tamamen doğal ve paraben içermiyor.

  Koşa koşa aktarın yolunu tuttum. Dışarıda kar, kış, kıyamet hiç umrumda olmaz :) Aloe vera ve yosun tozu aldım. 250 ml. Aloe vera 28 tl. 50 gr.yosun tozu 15 tl. 50 gram az gözükmesin gözünüze. 1 seneye yakın kullanırım.

  1 tatlı kaşığı toza, 3 sıkımlık aloe vera ekliyorum. Fakat kıvama göre arttırabilir, azaltabilirsiniz. Koyu yeşil bir renk oluyor. Sürdüm yüzüme, çok hafif yanma hissettim ama 5 dakika içinde geçiyor, korkmayın.

  30 dakika beklettim ve temizleme sungerimi bol suyla ıslatıp yüzüme tampon yapar gibi uygulayıp,  kuruyan maskenin çözülmesini sağladım. Daha sonra suya batırıp çıkarıp bir güzel sildim. Temizleme suyumu papatyalı yapıyorum. 1 lt. Suya bir avuç papatya atıyorum 10 dakika bekletip süzüyorum. Bu sudan bir miktarını buz kalıplarına koyup buzluga atıyorum. Yorgun uyandığım günler kurtarıcım oluyor.

  Maskeyi temizledikten sonra tonikliyorum ve aloe verayı tek olarak nemlendirici niyetine uyguluyorum. Cildimdeki degişiklikler;


  • Komedonlarımda ( siyah nokta ) azalma, 
  • yağ dengesinde düzelme
  • gözeneklerde küçülme
  • ciltte aydınlanma
  • nemli ve pürüzsüz cilt
Aloe vera alerjisi olan ciltlere bile uygulanabilirmiş fakat önlem amaçlı kolunuza, bileginize vs. bir yere sürüp bekleyin. Kızarma varsa kesinlikle uygulamayı sonlandırın. 

ALOE VERANIN CILDE FAYDALARI; 1- Temizleyici özelliği çok kuvvetlidir. Gözenekleri derinlemesine temizler, ölü hücreleri yok eder.
2- Antivirüs özelliği sayesinde uçukların iyileşme sürecini de kısalttığı görülmüştür.
3- İltihapları önleyici özelliği sayesinde sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.
4- Cildin nemlendirir, nem dengesini sağlar. Kuru el ve ayakları da hemen nemlendirir, yumuşatır.
5- Aloe Vera jelini sirke ile karıştırıp saç diplerinizi ovarsanız saç dökülmesini azaltır.
6- Kaktüs görünümlü bu bitki, cildin iyileşme sürecini hızlandırır. Bu nedenle de tahriş olan ciltlerde, deri iltihapları, güneş yanıkları ve böcek sokmaları gibi rahatsızlıklara da oldukça iyi gelir. Hatta eski zamanlarda Afrikadaki ilker kabileler savaş zamanı aloe vera bitkisinin sıvısını yaraların hızlı iyileşmesi için yanlarında taşırlarmış.
7- Kişisel bakım ürünlerinde, cilt bakımı yapan mekanlarda sıkça kullanılan aloe veranın yaşlanmayı da yavaşlattığı görülmüştür hatta Eski Mısır’da kadınlar tarafından çok sık kullanılırmış.

  Saçlarıma da denemeyi düşünüyorum bu aralar. Emin olun sadece 7 tane faydası yok, okuyunca sayfalarca çıkıyor. Bitkiyi alıp, evde yetiştirmeyi düşünüyorum, o derece memnunum :) 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DOKTOR KONTROLUNDE KULLANILAN KREM ACNELYSE

Herkese merhabalar :) Normalde bir öneriyle gelirdim ama bu sefer buna öneri demeyelim. Çünkü bu bir ilaç, bu bir asit,  bu bir kimyasal peeling. Kesinlikle doktor tavsiyesiyle, çok dikkatli şekilde kullanmanız gereken bir krem.

  Krem deyip geçilemeyecek bir krem. Sadece kış aylarında kullanılan bir ilaç. Dedigim gibi " KESİNLİKLE BİR CILDIYE UZMANINA GORUNUP KULLANIN " . Kesinlikle sorumluluk kabul etmem bu konuda.

  Kremi 3 gündür kullanıyorum ve yüzüm gerilip soyulmuş başladı. Bolca nemlendirici ve evde olsam dahi güneş koruyucu kullanıyorum. Şu an  " kusma aşamasında " yani cildim ilk olarak, sivilce kusuyor. Çene bölgem çoğunlukta olmak üzere, bir kaç sivilcem var. Göz ve dudak çevreme kesinlikle sürmüyorum.

  Bu kremi ilk kullandığımda 16 yaşında bir ergendim :) Nasıl kullanacağımı bilmediğim için Suratımda tüp patlamış gibi gezdim. İnanılmaz bir acıyla tabi. Yüzüm gerilmiş, catlamış ve soyulmuştu. Allah'tan leke falan kalmadı. Gözeneklerime iyi gelip …

KOPOROZ VE TEDAVISI ( Yüzdeki kılcal damar )

Koporoz, bir dolaşım bozukluğudur. Yanaklar ve burnun üzerinde gözle görülen kırmızı damarcıklarla kendini belli eder.

Koporoz, tehlikesiz bir oluşum. Genelde yüz ve parmaklarda ortaya çıkar. Damarların genişlemesi sonucu küçük kılcal damarlar cildin içinden görünür hale gelir. Dayanıksızlaşan damarlar tekrar büzüşemez. Aslında cilt altında bulunması gereken damarlar yüzeye çıkar, tıpkı bir ağ gibi.

Koporozun önlenmesi Damarlarınızı fazla zorlamamanız için sıcak içecekler, acı baharatlar, aşırı güneş banyoları, sauna ve alkolden uzak durmanız gerekir. Ayrıca çok büyük sıcaklık farklarına da maruz kalmamalısınız, aksi halde damar sisteminiz yıpranır ve görünen kılcal damarlarınıza birkaç adet eklenir.


Koporozlu cildin bakımı Kozmetik ürünlerle kuperoz, bir dolaşım bozukluğudur. Yanaklar ve burnun üzerinde gözle görülen kırmızı damarcıklarla kendini belli eder.

Kuperoz, tehlikesiz bir oluşum. Genelde yüz ve parmaklarda ortaya çıkar. Damarların genişlemesi sonucu küçük kılcal damarlar ci…